محل تبلیغات شما

در ابتدا براي درخواست بايد به مرجع صالح مراجعه كرد. بر اساس ماده 11 قانون شوراهاي حل اختلاف مصوب 1387، شوراي حل اختلاف آخرين محل اقامت متوفي مرجع صالح به رسيدگي براي صدور گواهي است. به اين منظور شخص درخواست‌دهنده بايد به صورت كتبي تمام اطلاعات خود و شخص متوفي را نوشته و به شورا تحويل دهد.

براي انحصار ورثه بايد همه اموال و دارايي‌هاي منقول و غيرمنقول متوفي ليست شود و اين ليست به اداره دارايي محل سكونت متوفي تحويل داده شود. پس از آن با ارائه مدارك مورد نياز، براي تنظيم دادخواست اقدام مي‌شود. به همين منظور بايد در فرم مخصوص دادگاه دادخواستي تحت عنوان درخواست انحصار ورثه تنظيم شود و به مرجع صالح تحويل داده شود. پس از پرداخت هزينه چاپ از طرف درخواست‌دهنده،‌ در يك رومه كثيرالانتشار آگهي مي‌شود كه اگر متوفي ورثه ديگري دارد و آگاه شود. اگر بعد از يك ماه كسي به اين آگهي منتشر شده اعتراض نكند و پيگيري نكند دادگاه تشكيل مي‌شود و گواهي توسط قاضي صادر مي‌شود.

براساس قانون جديد فوت شدگان بعد از سال 95، شامل ماليات بر ارث براي اخذ گواهي نمي‌شوند.

در صورت وجود وكيل انحصار وراثت تمامي مراحل به عهده وكيل ارث است.

چه مداركي براي انحصار وراثت لازم است؟

براي درخواست بايد مدارك زير را به دادگاه ارائه كرد:

۱- اصل و كپي برابر اصل گواهي فوت: در سيستم ثبت احوال فوت شخص متوفي ثبت مي‌شود و با باطل شدن شناسنامه گواهي فوت او به وراث داده مي‌شود. براي درخواست بايد اين گواهي و كپي برابر اصل آن را به همراه داشته باشيد. علاوه بر اين بايد كپي عقدنامه همسر دائمي متوفي هم به دادخواست ضميميه شود. زيرا مهريه يكي از ديون ممتاز است و بايد قبل از تقسيم تركه از اموال برداشته ‌شود.

۲- اصل و كپي شناسنامه و كارت ملي همه افرادي كه ورثه متوفي هستند

۳- استشهاديه محضري: لازم است كه در فرم دادگاه نام همه وراث نوشته شود و دو نفر كه ورثه و فرد متوفي را مي‌شناسند اين فرم را امضا كنند. اين امضا بايد در دفتر اسناد رسمي انجام شود و بايد به شكل رسمي باشد و نه عادي. در حقيقت اين افراد امضا كننده شاهد شما هستند و بايد در دفاتر اسناد رسمي امضاي آن‌ها ثبت شود.

۴- رسيد گواهي مالياتي يا ماليات بر ارث

هزينه انحصار وراثت چقدر است؟

يكي از هزينه‌هاي جانبي ،‌ هزينه چاپ آگهي در رومه است. علاوه بر اين ممكن است به وكيل ارث نياز باشد كه هزينه مربوط به خودش را دارد.

درخواست گواهي انحصار ورثه يك دعواي غيرمالي است و به همين دليل هزينه دادرسي آن برهمين اساس تعيين مي‌شود. اين هزينه ممكن است بين ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزارتومان و يا بيشتر باشد.

چه كساني مي‌‌توانند به گواهي انحصار وراثت صادرشده اعتراض كنند؟

ممكن است بنا به دلايلي كسي بخواهد به اين گواهي اعتراض كند. اعتراض از سوي دادستان و يا افراد ذي‌نفع امكان‌پذير است. براي مثال اگر براي يكي از ورثه محجور قيمي تعيين نشده باشد،‌امكان اعتراض وجود دارد.

سوالي متداول كه بسيار تكرار مي‌شود اين است كه آيا امكان اعتراض به گواهي ارث وجود دارد؟ بله اين امكان وجود خواهد داشت كه هر فردي كه به مفاد اين گواهي اعتراض داشته باشد، مي‌توان اعتراض خود را بيان كند و در جهت پيگيري اعتراض اقدام نمايد.

 

تقسيم ارث خانه چگونه انجام  مي‌شود؟

ارث خانه به اين صورت است كه در صورتي كه متوفي داراي خانه باشد، همسر و فرزندان او در آن ملك شريك هستند. ميزان ارث همسر از ملكي كه از همسر خود به ارث برده است،  يك هشتم است. ارثيه خانه فرزندان نيز، پسر دو برابر  از دختر ارث مي‌برد.

نكات ارث خانه:

براساس قوانين اگر همسر زني فوت كند و همسر او در خانه فعلي سكونت داشته باشد، فرزندان مي‌توانند از آن خانه به عنوان ارث استفاده نمايند، مگر اينكه مرد در وصيت نامه خود به اين نكته اشاره كرده باشد كه، همسرش مي‌تواند تا زمان مرگش در آن خانه بماند و فرزندان بعد از مرگ مادر مي‌تواند خانه پدري و ارث خود را بفروشند.

اگر فرد متوفي، در زمان حيات خود، مقداري از خانه را به طور قانوني به همسر و يا فرزندانش انتقال داده  باشد و دليل و اثباتي بر اين امر وجود داشته باشد، تقسيم ارث خانه فقط براي چند دانگ باقي مانده انجام مي‌شود.

مورد ديگري كه در ارث خانه وجود دارد اين است كه اگر آن ملك قابل افزار نباشد و نتوان از آن ملك سهمي مشخص براي ارث در نظر گرفت،  بايد پس از فروش ملك، سهم هريك از وراث پرداخت شود.

بهره گيري از يك وكيل ارث مي‌تواند به تسهيل روند كار كمك فراواني كند.

وظايف وكيل انحصار وراثت چيست؟

يك وكيل ارث علاوه بر مشاوره حقوقي ، به موكل خود كمك مي‌كند تا با در دست داشتن ادله كافي و مدارك لازم به طور صحيح براي انحصار ورثه اقدام كند. اين امر بسيار مساله مهم و حياتي است.

گاهي دانستن يك قانون يا رويه مي‌تواند تاثير قابل ملاحظه‌اي در نتيجه نهايي داشته باشد. اگر به طور صحيح و آگاهانه عمل نشود ممكن است ضرر جبران‌ناپذيري به حقوق ورثه وارد شود. در همين راستا براي انتخاب وكيل انحصار وراثت بايد به سراغ فردي رفت كه در اين حوزه داراي تخصص و تجربه كافي باشد.

وكيلي كه با موضوع ارث و با قانون امور حسبي آشنايي كامل داشته باشد و نسبت به رويه قضايي دادگاه هم اطلاعات كافي داشته باشد مي‌تواند به خوبي به احقاق حقوق موكلش كمك كند. پس از فوت يك فرد معمولا نزديكان او مشكلات روحي و اجتماعي بسياري دارند مساله انحصار ورثه و پيگيري‌هاي قضايي مي‌تواند فشار روحي بيشتري به افراد وارد كند. علاوه بر اين ممكن است با عدم همكاري ورثه مشكلاتي در روند صدور گواهي هم ايجاد شود. با در نظر گرفتن تمام اين موارد براي كاهش آسيب‌هاي روحي و كوتاه شدن روند رسيدگي ضروري است كه از يك وكيل ارث خبره و با تجربه در حيطه وراثت كمك بگيريم.

براي انتخاب يك وكيل ارث خوب و خبره قبل از هر اقدامي لازم است سابقه وكيل انحصار وراثت و قيمت مشاوره و قبول كردن وكالت ارث، موفقيت در پرونده‌هاي متعدد و منصف بودن وكيل بررسي شود.

 هزينه وكيل انحصار وراثت چقدر است؟

هزينه وكيل انحصار وراثت با توجه به پيچيدگي پرونده تعيين مي‌گردد، گروه وكلاي سزا آنلاين با داشتن وكلاي خبره در اين زمينه و هزينه‌هاي مقرون به صرفه، نتايج مورد دلخواه شما را رقم خواهند زد.

هزينه وكيل انحصار وراثت با توجه به پيچيدگي پرونده تعيين مي‌گردد، گروه وكلاي سزا آنلاين با داشتن وكلاي خبره در اين زمينه و هزينه‌هاي مقرون به صرفه، نتايج مورد دلخواه شما را رقم خواهند زد.

 

https://palizlaw.ir


talataaf

مراحل قانونی طلاق توافقی

طلاق توافقی، مراحل و شرایط وقوع آن چگونه است؟

طلاق در لغت به معني رهايي، ترك كردن و آزاد كردن است

ارث ,كه ,خانه ,انحصار ,گواهي ,بايد ,وكيل ارث ,ممكن است ,است كه ,انحصار ورثه ,به اين ,پرونده تعيين مي‌گردد، ,پيچيدگي پرونده تعيين

مشخصات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
مشکلات فنی کامپیوتری بدانید اجناس فوق العاده تفریحات سالم 09196638253 | فلزیاب تکنولوژی روز نوشته های من تو بهترین خرید رو از ما داشته باش مفید نوشته وب سایت رسمی دی جی مرتضی چیذری مرتضی چیذری Dj MorTeza Chizari bia2rap | بیا تو رپ | بزرگ ترین سایت رپ | جدید ترین فول آلبوم های خوانندگان ایرانی