محل تبلیغات شما

طلاق در لغت به معني رهايي، ترك كردن و آزاد كردن است. در واقع وقتي مردي همسرش را طلاق مي دهد او را ترك نموده و رها مي سازد . صاحب جواهر در تعريف طلاق گفته اند: زايل كردن قيد ازدواج با لفظ مخصوص. دكتر سيد حسين صفايي و دكتر اسد الله امامي آورده اند « طلاق عبارت است از انحلال نكاح دايم با شرايط و تشريفات خاص از جانب مرد يا نماينده قانوني . طلاق در معناي حقوقي عبارت است از انحلال عقد نكاح دائم با رعايت تشريفات ويژه. ماده ۱۱۳۹ قانون مدني در اين باره مقرر داشته است: طلاق مخصوص عقد دائم است و زن در منقطعه با انقضاء مدت يا بذل آن از طرف شوهر از زوجيت خارج مي‌شود . طلاق از جمله ايقاعات بوده و تنها در ازدواج دائم مطرح مي‌گردد .

هرچند طلاق از نظر شرع مباح است ولي خداوند كسي را كه بين جدايي زن و شوهر شود دشمن مي شمارد و پيامبر اسلام آن را بدترين مباح مي داند . خداوند در قرآن مجيد در سوره نساء مي فرمايد : اگر از جدايي ميان آندو بيم داريد پس داوري از خانواده شوهر و داوري از خانواده زن تعيين كنيد ، اگر خواهان صلح و آشتي هستند خداوند ميان آندو سازگاري خواهد داد ، خداوند دانا و آگاه است . از امام صادق نيز روايت گرديده است كه خداوند عزوجل خانه اي را كه در آن عروسي باشد دوست دارد و خانه اي كه در آن طلاق باشد دشمن مي دارد و هيچ چيز نزد خداوند از طلاق مبغوض تر نيست .
در متون قانوني تعريفي از طلاق توافقي به چشم نمي خورد ولي مي توان گفت اين نوع طلاق زمان است كه زن و شوهر مايل به ادامه زندگي مشترك با يكديگر نيستند و در خصوص جدايي و نحوه و شرايط آن با يكديگر به توافق مي رسند . طلاق توافقي از اختيار مرد در طلاق ناشي مي شود ولي جهت انجام طلاق توافقي زوجين به طور مشترك بايد در دادگاه خانواده حاضر شوند و درخواست صدور گواهي عدم امكان سازش براي اجراي صيغه‌ي طلاق توافقي را بنمايند. تمام شرايط مالي و غيرمالي نيز با توجه به توافق زوجين در دادنامه و سند طلاق منظور مي‌گردد ، پس علاوه بر حضور هر دو نفر زوج و زوجه، براي اين نوع طلاق لازم است كه پس از تعيين داور و يا مراجعه به واحد داوري و يا مراجعه به واحد مشاوره مستقر در دادگاهها ، زوجين در حضور داور يا مشاور در مورد پرداخت مهريه و مسايل مالي ديگر و حضانت فرزندان و … توافق حاصل كرده و صورت توافقات مكتوب گردد و به شعبه رسيدگي كننده ارائه گردد. 

 

جهت كسب اطلاعات بيشتر در خصوص طلاق توافقي و نحوه اقدام و مراحل انجام آن به طلاق توافقي در رويه قضائي مراجعه نماييد

https://palizlaw.ir


talataaf

مراحل قانونی طلاق توافقی

طلاق توافقی، مراحل و شرایط وقوع آن چگونه است؟

طلاق در لغت به معني رهايي، ترك كردن و آزاد كردن است

طلاق ,مي ,كه ,خداوند ,كردن ,يا ,است كه ,طلاق توافقي ,است از ,زن و ,و شوهر

مشخصات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
آموزش زبان آلمانی تکنیک های بازی انفجار تخفیف دونی مجله سلامت ودرمان دانلود روزانه سفر گردش کالای ارزان فروش لاستیک هدوی اصل پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی فروشگاه